• slideshow1
  • slideshow1
  • slideshow1

Denizli Hızlı Okuma

Denizli Hızlı Okuma
Hızlı Okuma

Hızlı okuma nedir? Vakit darlığı ve okunması ihtiyaç duyulan makalelerin çokluğu, bilim adamlarını okuma-görme ve okuma-beyin ilişkilerini incelemeye yöneltmiş, neticede çok hızlı okuma teknikleri ortaya çıkmıştır. Birazcık daha açarsak, çok hızlı okuma; gözümüzü tembellikten kurtarıp hızlı ve çevik görmeye, görme alanını genişletmeye, okurken gözümüze belirli bir ritim kazandırmaya ve bütün bunlara bağlı olarak gözümüz ve beynimiz arasında çabukluk, kavrama, belleme unsurlarını geliştirip ahenkli hâle getirmeye yönelik, bir dizi teorik anlatım ile aynı okuma süresinde 10-15 misli yahut daha çok hızlı okuma ve anlama tekniğidir.
 

Hızlı okuma tekniklerini kullanmak neden önemlidir?


Okumak, bilmenin ve öğrenmenin anahtarıdır. çünkü insan bilgilerinin %80’den fazlasını okuyarak elde eder. Zaman ise adamın en önemli sermayesidir. Bu sermayeyi zayi etmek hatta öldürmek önemli bir cinayettir. Vakittin nasıl öldürüldüğünü size bir örnek ile anlatalım: 500 sayfalık bir kitapta, yaklaşık 135.000 kelime bulunur. Bir insanın normal okuma hızı ise ortalama dakikada 150 kelimedir. Hızlı okuma tekniklerinden habersiz olan bir insan böyle bir kitabı 15 saatte okur. Şayet anlayarak hızlı okuma teknikleriyle okuma hızını çok değil, 600- 800 kelimeye çıkarabilseydi, bu kitabı 2,5 saatte anlayarak okuyabilirdi.

Ancak bir kitapta zayi olan 12,5 saat! Birde bu zayiata diğer okunan kitaplardaki kayıpları eklersek karşımıza devasa bir zarar çıkar. Bu zarardan kurtulmanın tek yolu ise anlayarak hızlı okuma tekniklerini öğrenerek uygulamaktır. Anlayarak  Hızlı okuma, zamandan tasarruftur.

Birçoğunuz zevk için okumak istiyorsunuz. Yeni bir kitap alarak okumaya başlıyorsunuz. 5-10 sayfa da okuyorsunuz. Fakat bir türlü kitabı bitiremiyorsunuz. Ya zaman sonlanıyor, yahut sıkılıyorsunuz. O hâlde alınan bir kitabın tüm bunlarını okumanın tek çaresi, hızlı okuma tekniklerini kullanmaktır. Bu sayede zaman kafi gelecek ve sıkılmaya fırsat bulmadan kitabı bitirmiş olacaksınız.
 

Hızlı okuma becerisi doğuştan var olan bir yetenek midir? Yoksa çalışılarak kazanılan bir özellik midir?
Hızlı okuma, insanoğlun doğuştan haiz oldukları bir kabiliyet değildir. Tersine üzerinde çalışma yapılırsa kazanılacak bir yetenektir. Dr. Cecil j.Mulline’nin gözlemleme yapmak için açtığı kurslarda, 13 yaşını bitiren ve zekâ seviyesi 75-105 arasında değişen öğrenciler ortalama olarak dakikada 3000 kelimeye ulaşabilmişlerdir. Bu gözlemler kanıtlama eder ki, okuma hızı bilimsel yöntemlerle yükseltilebilir.
 

Kazanılan hızlı okuma kabiliyeti sonrasında kaybedilebilir mi?


Hızlı okuma becerisi; araba kullanma, bisiklete binme ve yüzme şeklinde bir kere öğrenilince yaşam boyu sürüp gidecek olan eylemlerimizdendir. Bu nedenle hızlı okuma kabiliyeti kaybedilmez. Sadece şu kadar var ki, nasıl devamlı yüzen veya devamlı bisiklete binen bir kimse, bu eylemleri arada bir yapanlara kıyasla daha çabuk ve ileridedirler. Aynı bunun gibi, anlayarak hızlı okuma tekniklerini sürekli kullanan ve alıştırma yapanlar da bu teknikleri arada bir kullananlara kıyasla çok daha çabukturlar ve daha çok kelime okuyabilirler. Ne kadar fazla egzersiz yapılırsa o denli gelişme gösterilir. Bununla birlikte, ne kadar da ara verseniz, eski durumunuza asla dönmez ve anlayarak hızlı okuma eğitimi almamış birisinden çok daha çok sözcük okuyabilirsiniz.
 

Hızlı okursak anlayabilir miyiz?


Bununla beraber daha iyi anlayabilirsiniz. Çünkü hızlı okuma yardımıyla cümlenin başı ile sonu arasında çabuk ilişki kurabileceksiniz. Bu sayede okuduğunuz yazılardaki fikir  akışı zihne kesintisiz olarak ulaşacaktır. Bu ise algılama yüzdenizi olumlu olarak etkileyecektir.
 

Hızlı okuma becerisini kazanmak için ne yapmalıyız?


Bu soruya bir özdeyiş ile yanıt verelim: “söylemek, öğretmek değildir; dinlemek, öğrenmek değildir. Bir öğrenci sadece yapmakla öğrenir.”


Bu özdeyişi şöyle de ifade edebiliriz: “okumak, algılamak değildir; algılamak, öğrenmek değildir. Bir öğrenci öğrenmek istediklerini uygulamakla öğrenir.” öğrenmek, içinde yetenek kazanmayı da bulunduruyorsa tatbik ve ergonomik yapmanın önemi daha da artmaktadır. Yüzme becerisi konusunda yüzlerce cilt kitap okumuş olabilirsiniz  Ama denize atlamadan doğrusu yüzme ile ilgili alıştırmalar yapmadan iyi bir yüzücü olamazsınız. Yahut araba kullanmayı kuramsal olarak çok iyi öğrenebilirsiniz. Ama direksiyon tecrübeniz yoksa trafikte başınız belaya girebilir.


İşte anlayarak hızlı okuma ve seçmeli okuma teknikleri de sizin okuma mevzusunda bundan sonrasında kazanılmış yetenekleriniz olacaktır. Bu yetenekleri iyice pekiştirmek için bol bol uygulama yapmalısınız. Ne kadar çok egzersiz yapmış olursanız, o kadar çabuk gelişirsiniz.


Denizli Hızlı Okuma Eğitimin Detayları:


Eğitim  adı:  Denizli Hızlı Okuma Eğitimi

Denizli hızlı okuma eğitimi okuyucunun mevcut okuma alışkanlıklarını belirleyip, anlayarak okuma hızını en az 3 kat köklü bir halde arttırmayı % 100 garanti verilmektedir! Denizli hızlı okuma Eğitimin temel hedefi anlama, dikkat, odaklanma, konsantrasyon en etkin şekilde gelişmeyi hedeflemektedir. Bu çalışmanın sonunda bereketli ve faal bir okuyucu olacağınızın garantisi verilmektedir.

Eğitimin süresi: 15 saattir. 5 haftalık zaman diliminde programın tamamlanması uygundur. (eğitimlerimiz %35 kuramsal, %65 ergonomik uygulamalardan oluşmaktadır.)

TEOG, YGS, LYS, KPSS, ALES, DGS sınavına hazırlanıyorsunuz ama sınavdaki en önemli probleminiz imtihan süresinin ehil gelmemesi, sınavlarda 45. Dk. Yada bir saate yakın fazladan zaman kazanabilirsiniz. Sınavda hızlı okuyup ve daha azca yorularak kısa sürede daha çok sual çözebilirsiniz.

Sınavlara hazırlanan bir öğrenci normalde soruları verilen süre diliminde yetiştiremediği şekilde anlayarak hızlı okuma tekniklerini öğrenen bir öğrenci sınavda süreyi yetiştirmeyi bir yana bırakıp 45- 60 dk kazanır.


Ücretsiz ön görüşme yapmak için bizden randevu almanız yeterli olacaktır.

Hızlı Okuma eğitimleriyle ilgili detaylı bilgi için :

İzmir Hızlı Okuma Eğitimi için 0(232) 422 59 54 yada 0 (535) 667 32 24 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz veya İzmir Hızlı Okuma Eğitimini tıklayabilirsiniz.

İzmir Karşıyaka Hızlı Okuma Eğitimi için 0(232) 369 50 81 - 0(532) 100 11 65 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz veya İzmir Karşıyaka Hızlı Okuma Eğitimini tıklayabilirsiniz

Antalya Hızlı Okuma Eğitimi için 0 242 323 73 15 yada  0 (505) 445 15 31 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz veya  Antalya Hızlı Okuma Eğitimini tıklayabilirsiniz.

Denizli Hızlı Okuma Eğitimi
0 (258) 213 0 999-  0 (532) 100 11 65  numaralı telefondan ulaşabilirsiniz veya Denizli Hızlı Okuma Eğitimini tıklayabilirsiniz.


Muğla Hızlı Okuma Eğitimi 0(252) 213 00 98 - 0 (532) 100 11 65  numaralı telefondan ulaşabilirsiniz veya Muğla Hızlı Okuma Eğitimini tıklayabilirsiniz.

Bu makale şu konularla ilgili olabilir : - - - - - - - -
Denizli Hızlı Okuma başlıklı 4290 kişi tarafından okundu ve kişi tarafından yorumlandı

Ayrıntılı Bilgi İçin Biz Sizi Arayalım

  
 
 

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Bir Yorum Yazın