• slideshow1
  • slideshow1
  • slideshow1

Esnek Okuma ve İçten Seslendirme

Esnek Okuma ve İçten Seslendirme
Hızlı Okuma

Esnek Okuma ve İçten Seslendirme Okuma faaliyeti esnasında hızınızı en çok frenleyen, yavaşlatan alışkanlık, kelimeleri tek tek  seslendirmektir. Bu frenleme daha çok dudak kıpırdatma, gırtlaktan seslendirme, dudak oynatarak okuma şeklindedir.  En zor vazgeçilen hatalı okuma alışkanlıklarından birisi içten seslendirmektir.

Fakat Hızlı Okuma Teknikleri sayesinde bu sorunun da çareleri vardır. İçten ya da dıştan seslendirmenin çözüm yollarına geçmeden önce içten seslendirme ya da sesli okumanın gerekli olduğu bazı durumlara göz atalım. Çünkü seslendirerek okumaya da kimi zaman ihtiyaç duyabilmekteyiz.

Örneğin;

1)  Bir şiir okurken

2)  Yabancı dil öğrenimimiz esnasında "telaffuz" çalışırken

3)  Sessiz okuma yaptığınızda anlayamadığınız bölümler gelmişse

4)  Daha önce hiç rastlamadığınız bir söze veya deyime rastlamışsanız.

Bu veya başka etmenlerden yola çıkarak karar verip, ona göre sesli veya sessiz okursunuz. Bu teknik de  "Esnek Okuma" yönteminin önemli bir parçasıdır. "Tamamen sessiz" bir şekilde okumanız gerektiğini düşünelim. "Kendi kendinize sessiz okuyamam ki" demeyin. Otomobilinizle ilerlerken,  "DUR"  işaretini farkettiğinizde, dikkat edin, büyük ihtimalle içinizden seslendirme yapmadan okuyor, daha doğrusu gördüğünüz anda anlayıveriyorsunuzdur.

Ya da "ACİL ÇIKIŞ", "SİGARA İÇİLMEZ" v.b bir takım uyarı levhalarını da bir hamlede, dıştan, içten, sessiz bir şekilde okuyabiliyorsunuzdur. Gözünüzle beyniniz tam anlamıyla bir ilişki kurduğunda, sözcüklere bile ihtiyaç olmadan, birkaç saniye içerisinde bir olayı anlarsınız -hem de birçok detayıyla birlikte; örneğin bir trafik kazasını (canlı olarak veya televizyonda). Halbuki bu "gördüklerinizi" ve hiç bir ekstra çaba sarfetmeden anladıklarınızı yazıyla ya da sözle bir başkasına anktarmaya kalksanız dakikalar hatta bazen saatler alır. Şu halde, cümleleri sözcük sözcük okumaya ihtiyaç duymadan da (hele içinizden seslendirme yaparak okumaya hiç  ihtiyaç duymadan) "Anlayarak Hızlı Okuma" yöntemiyle her şeyi çok yüksek oranda anlarsınız, hatta çoğu zaman çok daha iyi düzeyde.

İçten Sesli Okuma Alışkanlığını Ortadan Kaldırmak İçin En güzel çözüm yollarından birisi, okurken hiç durmaksızın NEFES alıp vermenizdir. Dikkat edecek olursanız, okuma faaliyeti esnasında normalde hemen hemen her sözcükte nefesimizi kısa bir süre için içimizde tutar, sonra okumaya devam eder, sonra tekrar nefesmizi tutarız. Tıpkı okuma esnasında gözbebeğimizin de ara ara durup tekrar harekete geçmesi gibi. Bu çok önceleri kazandığımız doğal fakat yanlış bir alışkanlıktır.

Göz, birey için tehlikeli veya ilginç bir  şeyi algıladığı anda hem gözbebeklerini o nesne üzerinde sabitleştirir, hem de beyine yolladığı sinyaller sayesinde nefesin tutulmasını sağlar. Ve bu kısa zaman diliminde gördüğü nesneyi içinden kelimelere dökerek seslendirme yapar. Yapabileceğiniz en iyi  şey, nefesinizi hiç tutmaksızın, normal bir ritim eşliğinde alıp vermeniz ve okuduğunuz metni aksatmadan okumaya devam etmenizdir. Bununla ilgili alıştırmalar yaparken, okuma faaliyetine başlamadan önce sayfanın veya sütunun üstüne, kağıdın beyaz (yazısız) olan kısmına birkaç saniye kadar bakıp normal ritimle nefes alıp vermeye başlamayın. Nefes kontrolünüzü ele aldığınızda okumaya başlayın ve aynı ritimle yazının sonuna kadar okumaya devam edin.

Ücretsiz ön görüşme yapmak için bizden randevu almanız yeterli olacaktır. 

Hızlı Okuma eğitimleriyle ilgili detaylı bilgi için :

İzmir’deki Hızlı Okuma eğitimlerimiz için 0(232) 422 59 54 yada 0 (535) 667 32 24 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz veya İzmir Hızlı Okuma Eğitimini tıklayabilirsiniz.

İzmir Karşıyaka  Hızlı Okuma eğitimlerimiz için .0(232) 369 50 81 - 0(532) 100 11 65 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz veya Karşıyaka Hızlı Okuma Eğitimini tıklayabilirsiniz

Denizli’deki  Hızlı Okuma eğitimlerimiz   0 (258) 213 0 999-  0 (532) 100 11 65  numaralı telefondan ulaşabilirsiniz veya Denizli Hızlı Okuma Eğitimini tıklayabilirsiniz.

Antalya’daki Hızlı Okuma  eğitimlerimiz için 0 242 323 73 15 yada  0 (505) 445 15 31 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz veya  Antalya Hızlı Okuma Eğitimini tıklayabilirsiniz

Bu makale şu konularla ilgili olabilir : - - - - -
Esnek Okuma ve İçten Seslendirme başlıklı 8458 kişi tarafından okundu ve kişi tarafından yorumlandı

Ayrıntılı Bilgi İçin Biz Sizi Arayalım

  
 
 

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Bir Yorum Yazın