• slideshow1
  • slideshow1
  • slideshow1

Hızlı Okuma Egzersizleri

Hızlı Okuma Egzersizleri
Hızlı Okuma

Çocuklarına okuma alışkanlığı  kazandırmak hemen hemen her ailenin arzusudur.Okuma, gözlerimiz yardımıyla sembolleri  beyne iletilmesi, beynin bunları anımsaması, hayal etmesi ve algılayıp pekiştirmesidir. Okumanın aşamaları görme, bütünleştirme, tanıma, anlamlaştırma ve hafızaya almadır.

Ülkemizde 10.000 kişiden bir tek 8’i tertipli kitap okuma alışkanlığına haiz. M.e.b’nın yaptığı ankete bakılırsa kitap okumamama nedenlerimiz şöyle sıralanıyor:


Kitap okuma alışkanlığım yok                %50,2


Yeterince vakit bulamıyorum                % 16.6


İş dışı zamanlarımın yoğun olması           %10,6


TV, sinemayı tercih ediyorum                 %10.5


Kitap tutarlarını fazla buluyorum             %4.6


Derslerim nedeniyle okuyamıyorum           %3.4


Öteki nedenler                                     %1.9

yanıt yok                                              %2.27
 
Kitap okuma alışkanlığını  kazandırmak çocuk yaşlarda başlamalı; bunun için şunlar yapılabilir:

– Çocuklara doğru örnek olmak. Anne ve babanın  kitap okumalı ve çocukları bunu görmeli.

– Kitap okumak için ailece evde belli saatler tayin edilmeli ve o zaman dilimlerinde  bütün aile kitap okumalı, aile içi aktivite olarak değerlendirilmeli

– Aile içinde veya arkadaşlar arasında okunan kitaplarla ilgili bilgi aktarımı ve kitap tanıtımları yapılmalı

– Ev ödevi olarak kitap okuma verilmemeli. Eğitim sistemimizde bu hata çok yapılıyor sonucunda da çocuklarda kitap okuma isteği köreltiliyor.

– Uyku gelsin diye kitap okuma teşvik edilmemeli. Kitap okumak uyku getirmek için değil kişisel gelişim içindir.

– Çocuklara bebekliklerinin ilk aylarından itibaren masallar, büyüdükçe de yaşlarına uygun kitaplar okunmalı.
 

Hızlı Okuma Egzersizleri


Okuma alışkanlığını geliştirmede gözlerimizin çok önemli işlevi vardır. Göz kaslarımız yeterince güçlü ya da gelişmemişse yahut hayal gücü hızımıza yetişemezse, kitaptan bir sayfa çevrilene kadar beynimiz farklı farklı mevzulara kayar. Göz hareketleri zihinlerinin hızına yetişemediği zaman çocuklar için kitap okumak zevkli değil eziyetli hale gelir. Kitap okuma alışkanlığı da kolay edinilemez.


Hızlı okuma sonradan da elde edilebilecek bir beceridir. Nasıl bacak kaslarımızı çalıştırdığımızda bacak kaslarımız gelişiyorsa, göz kaslarımızı çalıştırarak da göz kaslarımızı geliştirebiliriz. Hızlı ve verimli okumak için göz kaslarımızı düzenli çalıştırmalıyız, kitap okumadan,  derslerimize başlamadan ve sınavlara girmeden önce egzersizlerimizi yapmalıyız. Isınma hareketleri yaparak vücudu hazırlayıp sahaya çıkmak ne kadar önemliyse, sınav öncesi göz egzersizleri yapmak da başarı için o kadar önemlidir.


Göz egzersizlerinden bir tanesi kitap sayfalarının ilk ve son sözcüğüne, boynumuzu oynatmadan, kalem kullanmadan okumaktır. Zaman tutarak yapacağımız bu uygulamada sözcükleri  doğru okumak da önemlidir Bu çalışmayla göz kaslarımız gelişirken aynı zamanda algı refleksimiz de hızlanır. Burada göz egzersizi icra ettiğimiz için okuduğumuzu anlamamız gerekmez, amacımız  gözümüzü düz çizgi halinde hızlı çalıştırmaktır. Aynı sayfaları yeniden yeniden “baş-son” yöntemiyle okuyarak, sürenin zamanla kısalmasını hedeflemeliyiz.


Diğer bir yöntemde de önce eller birbirine sürtülerek ısıtılır sonra göz kapaklarının üstüne minik küçük çimdikler atılır. Arkasından avuç içleriyle gözler kapatılır. kısa bir vakit geçtikten sonrasında göz açılır ve karşınızda sabit bir noktaya kırpmadan bakılır. Kırpmadan baktığımız süreyi mümkün olduğu kadar uzatmaya çalışmalıyız.


Herhangi bir huy, beceri kazanılana kadar beyin yorulabilir fakat davranış kazandıktan sonrasında beyin çok daha düşük enerji harcayacaktır. Yapılacak egzersizlerin düzenli ve minimum 21 gün süreyle yapılması tavsiye edilir.


Çok kitap okuyanların başlangıcında Atatürk gelmektedir. Yaveriyle yaptığı bir hitabında ‘Çocukluğumda elime iki kuruş geçse bunun bir kuruşuyla ne olursa olsun kitap alır okurdum. Eğer ben o kadar kitap okumasaydım bugüne kadar yaptıklarımı yapamazdım’ demiştir.


Yapılacak bayağı egzersizlerle hem okuma hızında bununla beraber anlama kapasitesinde gelişmeler olacaktır. Ülkemizin Mustafa Kemal Atatürk’e layık gençlere ihtiyacı var.

 
Ücretsiz ön görüşme yapmak için bizden randevu almanız yeterli olacaktır.


Hızlı Okuma eğitimleriyle ilgili detaylı bilgi için :


İzmir Hızlı Okuma Eğitimi için 0(232) 422 59 54 yada 0 (535) 667 32 24 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz veya İzmir Hızlı Okuma Eğitimini tıklayabilirsiniz.

İzmir Karşıyaka Hızlı Okuma Eğitimi için 0(232) 369 50 81 - 0(532) 100 11 65 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz veya İzmir Karşıyaka Hızlı Okuma Eğitimini tıklayabilirsiniz


Antalya Hızlı Okuma Eğitimi için 0 242 323 73 15 yada  0 (505) 445 15 31 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz veya  Antalya Hızlı Okuma Eğitimini tıklayabilirsiniz.


Denizli Hızlı Okuma Eğitimi
0 (258) 213 0 999-  0 (532) 100 11 65  numaralı telefondan ulaşabilirsiniz veya Denizli Hızlı Okuma Eğitimini tıklayabilirsiniz.


Muğla Hızlı Okuma Eğitimi 0(252) 213 00 98 - 0 (532) 100 11 65  numaralı telefondan ulaşabilirsiniz veya Muğla Hızlı Okuma Eğitimini tıklayabilirsiniz. 

Bu makale şu konularla ilgili olabilir : - - - - - - - -
Hızlı Okuma Egzersizleri başlıklı 5057 kişi tarafından okundu ve kişi tarafından yorumlandı

Ayrıntılı Bilgi İçin Biz Sizi Arayalım

  
 
 

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Bir Yorum Yazın