• slideshow1
  • slideshow1
  • slideshow1

Hızlı Okuma Nedir?

Hızlı Okuma Nedir?
Hızlı Okuma

Hızlı okuma nedir? Okuma hem de bir düşünme işlemidir. Düşünmeyi geliştirmek,  yazılardaki yada metinlerdeki fikir  bütünlüğünü yakalamak, metnin yazarı ile aktif bir sohbet (karşılıklı konuşma, sohbet) içerisine girmekle sağlanır. Etkin bir okuyucu olabilmek için, tüm okuma tekniklerini iyice öğrenmek icap eder.

Bilgileri birbirinin üzerine kurarak, adım adım ilerleyerek anlayarak hızlı okuma becerileri kazanabiliriz. Ayrıca öğrendiklerimizi günlük yaşamımızda gazete, mecmua, metin vb. Okumalarımızda ne kadar çok uygularsak okuma hızımızda o denli ilerleme kaydedebiliriz. Faal bir okuyucu olmak sadece bir vakit dönemi içinde, yeni öğrenilen teknikler davranış hâline gelinceye kadar antrenman ve tekrarları sürdürmekle olası olabilir. Ek olarak etkili ve Hızlı okumada her şeyi okumak da gerekli değildir.


Şahıs ancak gerekli olan bilgiyi işlenmek üzere beyne göndermelidir. Kısaca seçicilik söz mevzusu olmalıdır. Bu da alıştırmalarla öğrenilebilir. Seçicilik sadece okuma için değil, görmek ve dinlemek için de gereklidir. Bugünün ve geleceğin insanı olarak malumat toplumuna uyum sağlayabilmek için tüm öğrenme yollarını faal kullanan, sürekli öğrenen insanlar olmalıyız. Okumada yeni teknikler kullanmayı bu sürecin bir parçası olarak kabul etmeliyiz.


Hızlı okumayı geliştirmeye yardımcı olacak teknoloji de gelişmiştir. İkinci dünya savaşından bu yana hızlı okuma kurslarında kullanılan “tachistoscope” adında olan gözün görme yeteneğini geliştirmeye yönelik aracın yerini bugün bilgisayarlar almıştır.


Bilgi toplumuna hazırlandığımız bugünlerde yirminci yüzyıl eğitiminin yüksek teknolojisi kabul edilen bilgisayar, tv, video şeklinde araçlardan istifade etmek etkili ve hızlı okumayı daha kısa müddette ve daha etkili olarak öğrenmeyi sağlayacağı için gerekli görülmektedir.

Hızlı Okuma Nedir?

Anlayarak hızlı okuma eğitiminin temel hedefleri beş başlık altında ele alınabilir.Okuyucunun kendi okuması ile alakalı farkındalığını çoğaltmak.

Okuma Hızı ve algılamayı  etkileyen etmenleri ve yavaş okuma alışkanlıklarını gidermek.

Göz devinimlerini geliştirerek görsel algı kapasitesini çoğaltmak.

Hızlı okuma stratejilerini öğrenmek.

Kelime hazineniniz, genel kültür düzeyini ve uyarıcıları organize etme becerisini artırmak.

Hızlı okuma için hedefleri gerçekleştirebilmek için önce istekli olmalısınız.  Hızlı okuma için gerekli hazırlıklarınızı yapmalı, okuma işini ciddî olarak ele almalısınız.  Size önerilecek teknikleri her fırsatta tekrarlamalı, kucak kucak antrenman yapmalısınız. Burada her ne kadar orta ve iyi okuyucu olsanız da aslen okumayı bir kere daha öğrenmekle karşı karşıya olduğunuzu  unutmamalısınız. Hızlı okumayı öğrenme çalışmaları bir anlamda okumayı yeniden öğrenme çalışmasıdır.


Hızlı Okuma Nedir? Hızlı okumanın önemli noktaları ve sizi başarılı kılacak ilkeleri göz önünde tutar, ısrarlı olursanız okuma hızınız 2 yada 3 katlanacaktır. Bu artış, vakit içerisinde kişisel başarıya bağlı olarak daha çok olabilir. Buna paralel olarak idrak etme nispeti, her yeni öğrenme sürecinde olduğu benzer biçimde önceleri düşebilir, ya da sabit kalabilir fakat zaman içinde hızla ilerleme kaydedeceksiniz.

Ücretsiz ön görüşme yapmak için bizden randevu almanız yeterli olacaktır.

Hızlı Okuma eğitimleriyle ilgili detaylı bilgi için :


İzmir Hızlı Okuma Eğitimi için 0(232) 422 59 54 yada 0 (535) 667 32 24 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz veya İzmir Hızlı Okuma Eğitimini tıklayabilirsiniz.

İzmir Karşıyaka Hızlı Okuma Eğitimi için 0(232) 369 50 81 - 0(532) 100 11 65 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz veya İzmir Karşıyaka Hızlı Okuma Eğitimini tıklayabilirsiniz

Antalya Hızlı Okuma Eğitimi
için 0 242 323 73 15 yada  0 (505) 445 15 31 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz veya  Antalya Hızlı Okuma Eğitimini tıklayabilirsiniz.


Denizli Hızlı Okuma Eğitimi 0 (258) 213 0 999-  0 (532) 100 11 65  numaralı telefondan ulaşabilirsiniz veya Denizli Hızlı Okuma Eğitimini tıklayabilirsiniz.


Muğla Hızlı Okuma Eğitimi 0(252) 213 00 98 - 0 (532) 100 11 65  numaralı telefondan ulaşabilirsiniz veya Muğla Hızlı Okuma Eğitimini tıklayabilirsiniz.

Bu makale şu konularla ilgili olabilir : - - - - - - - -
Hızlı Okuma Nedir? başlıklı 2488 kişi tarafından okundu ve kişi tarafından yorumlandı

Ayrıntılı Bilgi İçin Biz Sizi Arayalım

  
 
 

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Bir Yorum Yazın