• slideshow1
  • slideshow1
  • slideshow1

Hızlı Okuma Teknikleri

Hızlı Okuma Teknikleri
Hızlı Okuma

Hızlı okuma teknikleri sayesinde 400 sayfalık bir kitabı 2-3 saatte, hatta kim bilir daha kısa sürede anlayarak okuyup, bitirebileceğinizi söylesem ne düşünürdünüz? Hızlı okuma tekniklerini bilerek ve çeşitli egzersizleri yaparak, okuma hızını çoğaltmak genel kanının aksine hiç de zor değil.

Hızlı okuma teknikleri yardımıyla bir kitabın normal okuma  Vakitinden çok daha kısa bir vaktinde okunup bitirilebileceğini ilk kez yüksekokulda okurken öğretmenimin mevzu hakkında bahsetmesi sonucunda öğrendim. O yaşa kadar ne çevremden, ne de başka yerden hızlı okuma ile ilgili bir bilgiyle karşılaşmamış olmam da durumun ne kadar ciddiye alınmadığını gösterir özellikte sanırım.
Hızlı Okuma Nedir?

Hızlı okuma teknikleri farklı uygulama ve alıştırmalarla  bir dakikada okunan sözcük sayısının normalden fazla olduğu ve normalden daha fazla anlaşıldığı okuma türüne verilen ad. Bu tür okumada amaç sadece hızlı okumak değil, anlayarak okumak olduğundan bir oldukça birey tarafınca kontrol edilmiş ve yararı kanıtlanmış bir uygulama olduğunu söyleyebilirim.


Hızlı Okuma Teknikleri nelerdir?Hızlı okuma teknikleri ; Kendi kendinize konuşmayı bırakın. Çoğu okuyucu bir yazıyı ve metni okurken, içinden, okuduğunu sesli olarak tekrar eder. Hatta konuşuyormuşcasına kelimeleri söylediğini hayal eder. Aslen bu, ana fikri hatırlamada yardımcı olsa da hızın önündeki en büyük engeldir. Bunu önlemek için en iyi yolsa sakız çiğnemek. Dudaklarınızı da oynatıyorsanız eğer, bir parmağınızı dudaklarınıza götürmenizin faydalı   olacaktır.


Kelimeleri grup grup okuyun. Okumada meydana getirilen en büyük yanlış kelimeleri tek tek okumaya çalışmak. Bunun yerine 3, 4 kelimeyi bir seferde okumaya çalışmak okuma hızını büyük ölçüde artıracaktır.


Okuduğunuz kısımları kapatın. Bir şeyi okurken genellikle gözümüz istemeden de olsa önceden okuduğumuz bölümlere kayar. Bu vaziyet daha çok okuduğumuz şeyi anlamadığımızda başımıza gelir. Bunu önlemek için bir kağıt parçasıyla okuduğumuz kısımları kapatmamız iyi bir yoldur.


Göz atın. Bir hikaye, roman veya öykü için değil fakat mesela, bir haber ya da ders kitabı okurken, okumadan önce bölüme hızla göz atmak parça hakkında genel bir fikre sahip olmanıza yarayacaktır.
Başlıkları, giriş ve sonuç kısımlarını okuyun. Gene aynı şekilde ana ve alt başlıkları okumak metne hakimiyeti artırdığından, anlama kapasitesini de olumlu ölçüde üst seviyelere taşıyacaktır. Öncelikle başlangıç ve sonucu okumak da yine önemli bir teknik. Zira en önemli kısımlar genelde başlangıç ve sonuç kısımlarında özetlenmiştir.


Hızlı Okuma alıştırmaları nasıl ki kol kaslarımızı güçlendirmek için antrenman ve egzersiz yapıyorsak, hızlı okumak için de göz kaslarımızı çalıştırmak, alıştırmalar yapmamız gerekmekte.  


Ücretsiz ön görüşme yapmak için bizden randevu almanız yeterli olacaktır.


Hızlı Okuma eğitimleriyle ilgili detaylı bilgi için :


Antalya Hızlı Okuma Eğitimi için 0 242 323 73 15 yada  0 (505) 445 15 31 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz veya  Antalya Hızlı Okuma Eğitimini tıklayabilirsiniz.


İzmir Hızlı Okuma Eğitimi için 0(232) 422 59 54 yada 0 (535) 667 32 24 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz veya İzmir Hızlı Okuma Eğitimini tıklayabilirsiniz.

İzmir Karşıyaka Hızlı Okuma Eğitimi için 0(232) 369 50 81 - 0(532) 100 11 65 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz veya İzmir Karşıyaka Hızlı Okuma Eğitimini tıklayabilirsiniz

Denizli Hızlı Okuma Eğitimi 0 (258) 213 0 999-  0 (532) 100 11 65  numaralı telefondan ulaşabilirsiniz veya Denizli Hızlı Okuma Eğitimini tıklayabilirsiniz.


Muğla Hızlı Okuma Eğitimi 0(252) 213 00 98 - 0 (532) 100 11 65  numaralı telefondan ulaşabilirsiniz veya Muğla Hızlı Okuma Eğitimini tıklayabilirsiniz. 

 

Bu makale şu konularla ilgili olabilir : - - - - - - - -
Hızlı Okuma Teknikleri başlıklı 3668 kişi tarafından okundu ve kişi tarafından yorumlandı

Ayrıntılı Bilgi İçin Biz Sizi Arayalım

  
 
 

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Bir Yorum Yazın