• slideshow1
  • slideshow1
  • slideshow1

Okuma Hızını Engelleyen Nedenler?

Okuma Hızını Engelleyen Nedenler?
Hızlı Okuma

Sesli Okuma ; Ortalama konuşma hızı 200-250 kelime kadardır. Sesli okuduğumuz süre kendimizi bu limite sınırlandırmış olur ve bu hızın üstüne çıkamayız. Oysa okuduğumuzu anlamak için sözcükleri dil ve kulak yollarından geçirerek zihine göndermemize gerek yoktur.

İçinden sesli okumakta bir okuma türüdür. Her ne kadar bunda dudaklarımız kelimeleri tek tek telaffuz etmiyor ise de, ses tellerimiz kımıldıyor ve okuma hızımız 500 kelime 1 dakikayla sınırı anlıyoruz. Bunu önlemek için yapılan araştırma ’da  uzmanlar okurken sakız çiğnemeyi öneriyorlar.(Gözle görme alışkanlığı edinene kadar) Okurken sakız çiğneme temponuz hiç değişmezse bu hatalı alışkanlığı yenebilir ve gözle okumaya başlayabilirsiniz.

Her kelimeyi okumak da okumayı yavaşlatan nedenlerden biridir. Başka dillerde de, Türkçe´de de cümle yapılarında anlam bir kaç kelimede toplanmıştır. Diğer kelimeler onları tertipli bir cümle halinde birleştirmek için kullanılmıştır. Ve, şeklinde, ile için v.s. şeklinde sık sık tekrarlanan ve okuduğumuzu anlamamamıza büyük katkısı olmayan bu kelimeleri her seferinde okumak, bizlere büyük vakit kaybettirir.

Hızlı okursak anlayamayacağımızı zannetmek, okumamızı en çok yavaşlatan en önemli ruhsal müessir ve yaygın olan yanlış bir kanıdır. Dakikada 6000 kelime okuyarak 13 yaşlarında üniversiteye giren Mariel Aragon, dakikada 2500 kelime okuyarak A.B. D.´yi yöneten John Kennedy, hızlı ve çabuk okuyarak da daha iyi anlanabileceğinin kanıtlarıdır.

Öyleyse bu şartlanmayı bir kenara bırakarak okuma hızınızı arttırın. Algılama ve Anlama hızınız ilk başlarda düşecek, fakat hızınız arttıkça eski derecenizi yakalayıp geçecek, daha iyi anlayacaksınız.


Geri dönmek; bize en çok süre kaybettiren alışkanlık. Konsantrasyon eksikliğinden olur. Geri dönme imkanımız olduğu sürece de konsantrasyonumuz azalır. Öncelikle kendinize geri dönmeyi yasaklamalısınız. Geri dönme şansınızın olmaması konsantrasyonunuzu arttırır. Başlangıçta bazı paragrafları anlayamadığınızı hissedeceksiniz. Endişelenmeyin ve geri dönmeyin. Kendinize “bugüne kadar geri dönerek okuduğum her paragrafı anladım mı? Şimdi hatırlıyor muyum?” diye sorun . Umarız cevabınız endişelerinizi yatıştırır.


Pasifsiz okumak; okuyacağınız metini beyninizi yönlendirmeden, ana fikirin,  yazarın fikir  ve vakalara bakış biçimini, üslubunu anlamadan yapılan okumadır. Yazıyı ne amaçla okuduğunuzu bilmeden meydana getirilen okumalar, okuma hızını düşürür. Dikkat yoğunlaşması olmadığı için de anlama olayı oluşmaz. O nedenle önce okunacak mevzuyu niçin okuyacağınızı belirlemeniz gerekir. Sonrasında bir ön okuma yaparak sorular belirlemek, soruları yanıtlamak için yine dikkatinizi yoğunlaştırarak yine okumak, etkili okumayı sağlar.

Kelime haznesinin eksikliği; okuma hızınızı yavaşlatan en önemli sebeplerden biridir. Yeni edinilmek istenen bilgilerin iyi kavranabilmesi, daha önce o konu ile ilgili kavramların kazanılmış olmasına bağlıdır. Hiç temel bilgimizin olmadığı bir mevzuyu idrak etmek çok zor olsa gerek. Temel olmadan inşaat yapılmaz. Yani bilgi ve kültür eksikliği, okunacak mevzunun anlaşılmasını zorlaştırdığı için, okuma hızı da düşer. Bunun için parçada geçen, anlamını bilmediğiniz sözcüklerin anlamını öğrendikten sonrasında dikkat ile okumanız anlamanızı kolaylaştırır.

Okumanın ne anlama geldiğini iyi bilin; Okumak yalnızca sözcük kümeleri görmek değildir. Okumak yazarla aktif ve canlı bir sohbeti şeklinde sürdürülen zihinsel bir süreçtir. Bu anlamda okuyabilmek için görmenin ötesinde zihinsel beceriler gereklidir. Bu zihinsel beceriler de öğrenme yolu ile gerçekleştirilebilir.

Mesele; bir yazıyı bir bakışta en fazla 2- 3 sözcük algılayabilen bir okuyucu belirli bir eğitim programı sonucunda bir bakışta cümlenin yahut paragrafın tümünü algılayabilir hale gelir. Yine öğrenme sonucunda, sürekli olarak her okuma çabasında yazarla etken bir söyleşi içinde yazarın görüşlerini açığa çıkarmayı öğrenerek etkin bir okuyucu olabilir.

Okumanın gerçek amacı, anlamı çabuk ve doğru kavramaktır. Bu okumanın geliştirilmesi için, etkili ve etken  okumanın temeli olan hız, algılama, kavrama ve hafıza arasında bağ kurulmasını gerektirir. Okumada kavrama ile hız içinde yakın bir birlikteliğin varlığı kabul edilmekte, kavramaya ilişkin becerilerin arttırılması hızlı okuma ile olası görülmektedir.

Hızlı okuma için, okuma hatalarımızı düzelterek kendimizi hazırladık. Şimdi de hızlı okuma yöntemlerine geçmeden önce, düşünce olarak atmamız ihtiyaç duyulan adımlar var.

A- Gözlerimizle aklımızı beraber çalışmaya alıştırmak

b- Bir metinde her sözcüğü okumak zorunda olmadığımıza inanmak

c- Okuyacağınız her metin ve kitapta hedeflerinizin  farklı bulunduğunu kabul etmek okuma hızınızı da buna göre ayarlamak gerektiğini bilmek.

d-Her metinin veya kitabın aynı değerde olmadığını kabul etmek. Kısaca bazılarının zor, bazılarının basit bulunduğunu bilmek

Ücretsiz ön görüşme yapmak için bizden randevu almanız yeterli olacaktır.


Hızlı Okuma eğitimleriyle ilgili detaylı bilgi için :


Antalya Hızlı Okuma Eğitimi için 0 242 323 73 15 yada  0 (505) 445 15 31 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz veya  Antalya Hızlı Okuma Eğitimini tıklayabilirsiniz.


İzmir Hızlı Okuma Eğitimi için 0(232) 422 59 54 yada 0 (535) 667 32 24 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz veya İzmir Hızlı Okuma Eğitimini tıklayabilirsiniz.

İzmir Karşıyaka Hızlı Okuma Eğitimi için 0(232) 369 50 81 - 0(532) 100 11 65 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz veya İzmir Karşıyaka Hızlı Okuma Eğitimini tıklayabilirsiniz

Denizli Hızlı Okuma Eğitimi 0 (258) 213 0 999-  0 (532) 100 11 65  numaralı telefondan ulaşabilirsiniz veya Denizli Hızlı Okuma Eğitimini tıklayabilirsiniz.


Muğla Hızlı Okuma Eğitimi 0(252) 213 00 98 - 0 (532) 100 11 65  numaralı telefondan ulaşabilirsiniz veya Muğla Hızlı Okuma Eğitimini tıklayabilirsiniz. 

Bu makale şu konularla ilgili olabilir : - - - - - - - -
Okuma Hızını Engelleyen Nedenler? başlıklı 3906 kişi tarafından okundu ve kişi tarafından yorumlandı

Ayrıntılı Bilgi İçin Biz Sizi Arayalım

  
 
 

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Bir Yorum Yazın