• slideshow1
  • slideshow1
  • slideshow1

Okurken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Okurken Nelere Dikkat Etmeliyiz?
Hızlı Okuma

1.Okuma esnasında dikkat edilmesi gereken  en önemli durum  göz sağlığımızı korumaktır. Bunun için ; . Okuduğunuz kitap ile  gözlerinizin arasında 30 '1; 40 santimetre’lik bir mesafe olsun. . Işık direkt gözlerinize değil okuduğunuz yazıya gelsin. Okurken arada bir durun ve uzağa bakın. Bu durumda yorulan gözleriniz dinlenmiş olur. Okuma işlemini çok uzun tutmayın. Gözlerinizin hafif ağrıdığında bir  ara  verin ve yüzünüzü yıkayın. Mat kağıttaki yazıları parlak, parlak kağıttaki yazıları mat ışıkta okuyun.


2. Okuma işlemini bir sandalyede ya da bir kanepede oturarak yapmak daha verimlidir. Sırt üstü yatarak, veya yüz üstü uzanarak meydana getirilen okumalarda uykunuzun gelme olasılığı yüksektir.


3. Okumanın hayatımızın olmazsa olmaz değerlerinden biri olduğu inancını benimseyin  ve geliştirin ve kendinize gün içinde bir okuma saati belirleyin.


4. Okurken önemli bulduğunuz yerlerin altını çizin (tabi kitap size aitse), sayfa kenarlarına çeşitli notlar alın. Unutmayın ki bazı kitapları bir kere okumak kafi değildir. Belli bir süre sonrasında dönerek o kitabı yine gözden geçirmek isteyebilirsiniz. Bu durumda öncelikle altını çizdiğiniz bölgeleri okumak eski bilgilerinizi zihninizde tekrar canlandıracaktır.


5. Kendinize sürekli olarak "hızlı kavramanın en iyi kavrama" olduğunu telkin edin.


6. Çok bitkin olduğunuz vakit okumayın.


7. Okuma işleminin hem de düşünmek olduğunu unutmayın. Zihninizi geliştirmek için yapabileceğiniz en iyi şey okumaktır.


8. Okunacak şeyler sınırsız; ama vakit sınırlıdır. Bu yüzden okuyacağınız eserleri titizlikle belirleyin. Unutmamak gerekir ki hayatta en önemli şey, bilgi değil eylemdir. Kısaca öğrendiğimiz bilgiler, hayatımızın kalitesini değiştirebilmek için eyleme dönüşmüyorsa çok faydalı oldukları söylenemez. Bu yüzden ergonomik hayatta kullanabileceğimiz bilgilere öncelik vermemiz gerekir.


9. Okurken bazen kısa süreli aralar verin ve okuduklarınızı aklınızdan özetleyin, beyninizde kıyaslamalar ve yorumlar yapın. Bu sayede okuduklarınızı daha iyi kavramış olmuş olursunuz.


10. Kilit bilgilerin yüzde 80'i yazılı metnin yüzde 20'sinde bulunur. Peki bu yüzde 20 nerededir? Bir metinin öncelikle başlık ve alt başlıklarını okumak yazı hakkında zihnimizde bir fikir oluşturur. Bununla birlikte her paragrafın ilk cümlesini okumak o paragrafın içinde ne olduğu hakkında ana fikri verir. Çünkü bir paragraf diğer cümlelerle desteklenen bir ana fikirden ibarettir. Bu nedenle herhangi bir yazının önce başlığını, alt başlıklarını sonrasında da her paragrafın ilk cümlesini okumak yazının tamamına ilişkin bilgilerin yüzde 80'ine ulaşmamızı sağlar.

Bu makale şu konularla ilgili olabilir : - - - - - - - -
Okurken Nelere Dikkat Etmeliyiz? başlıklı 5890 kişi tarafından okundu ve kişi tarafından yorumlandı

Ayrıntılı Bilgi İçin Biz Sizi Arayalım

  
 
 

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Bir Yorum Yazın